Provozní náklady

Vysoké provozní náklady ???

Velikým strašákem obcházejícím nový autobusový terminál jsou jeho údajné vysoké provozní náklady dosahující až neuvěřitelných 3 mil. korun ročně. Informace o takto vysokých provozních nákladech vycházejí z původní technické zprávy.  Jsou ale naprosto chybné.

Existuje již nová aktualizovaná analýza provozních nákladů, která počítá z ročních nákladů města cca 430 tis. – ta je také dostupná zde

Samozřejmě zde může vzniknout pochybnost, zda ta nová analýza je přesnější.

Dobrou zprávou je, že při dostatečně pozorném prozkoumání i prvotní technické zprávy a dotační smlouvy si může udělat přibližný obrázek i laik.

Tak např. z parametrů dvou plánovaných budov dokáže roční cenu energie na vytápění odhadnout každý, kdo má přehled o výdajích na vytápění u sebe doma:

-          začněme tím, že v prvotní technické zprávě je uvedeno, že ročně se v plynu v obou budovách protopí cca 1 mil.Kč

-          v prvotní technické zprávě jsou ale také umístěny plány budov (zde na stránkách k dispozici) a údaje o zastavěné ploše – strana 6 dokumentu ODKAZ->Jilove-DZP-090330.pdf:

o   hlavní budova zastavěná plocha 255m2

o   vedlejší budova zastavěná plocha 172m2

-          celkem tedy zastavěná plocha činí 255+172 = 427m2, obě budovy jsou přízemní a užitná plocha obou nebude přesahovat 420m2

-          užitná plocha 420m2 může odpovídat 6 bytům po 70m2 nebo 4 rodinným domkům po 110m2 o užitné plochy

-          vynásobte tedy prosím výdaje na vytápění bytu 6x nebo rodinného domku 4x

-          kolik Vám vyšlo? – mně 4 x 25 tis. = přibližně 100 tis.

-          město i nájemci tedy zaplátí ročně za vytápění cca 100 tis. Kč dohromady, město pravděpodobně polovinu, tedy kolem 50 tis.

 

Při porovnání našeho výsledku se ukazuje, že se velmi výrazně shoduje s aktualizovanou analýzou provozních nákladů.

Tuto aktualizovanou analýzu jsem prošel i v dalších bodech a nabyl jsem přesvědčení, že na rozdíl od své předchůdkyně tato analýza celkově velmi dobře odpovídá parametrům budov a plánovanému režimu jejich provozu.

 

Kamil Skřivánek, 21.12.2011

to jsem vypustil – o zpackaném odhadu:  Zcela jistě se nejednalo o úmysl, ale spíše o podcenění významu odhadu nákladů a nepečlivě provedený výpočet. Výsledkem bohužel je, že se tento nesprávný odhad stává potenciální hrozbou krachu celého projektu.